Zubní kartáček

Zubní kartáčekKvalitní zubní kartáček je základem ústní hygieny. Správně vybraná pomůcka Vám čištění nejen usnadní, ale také zefektivní. Proto ji nelze vybírat bezmyšlenkovitě a pouze namátkou. Mějte na paměti, že při výběru kartáčku nehraje roli ani cena, ani značka. Správný zubní kartáček by měl prostě a jednoduše splňovat pár základních pravidel: rovná pevná rukojeť, krátká hlava (pro dospělého člověka asi 2 cm), vlákna měkká a rovně zastřižená. Tato pravidla často nejlépe splňují dětské zubní kartáčky, není tedy ostuda je používat v podstatě celý život. Nebojte se vyzkoušet více zubních kartáčků a navrátit se k tomu, který Vám nejvíce vyhovoval. Správný zubní kartáček a nejvhodnější techniku čištění s ním Vám pomůže vybrat zubní lékař nebo dentální hygienistka. 

 

Elektrický zubní kartáček

Elektrický zubní kartáček

Přestože byl elektrický zubní kartáček na počátku vymyšlen jako pomůcka pro pacienty pohybově postižené nebo manuálně nezručné, stal se součástí každodenní hygieny v mnoha domácnostech. Jejich účinnost je odvislá od způsobu, jakým pracují. Správné a efektivní provádění ústní hygieny s ním Vám ukáže zubní lékař nebo dentální hygienistka.

 

 

 

Jednosvazkový (solo) kartáček

Jednosvazkový (solo) kartáček

Jméno této pomůcky je odvozeno od jejího vzhledu - má pouze jeden svazek vláken. Čistíte každý zub zvlášť a zaměřujete se vždy pouze na určité místo (např. poslední stoličky, oblast zubů okolo dásně, okolo ortodontických zámečku atd.). Tak provádíte individuální a zákonitě také nejúčinnější techniku čištění zubů vůbec. Techniky čištění jednosvazkovým kartáčkem na problematických místech právě ve vašich ústech s Vámi nacvičí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

 

Mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky

I když se Vám možná zdá, že nemáte mezi zuby žádné místo, věřte - i zde se nachází spousta zubního plaku, který je třeba pravidelně odstraňovat. Na trhu existuje spousta druhů mezizubních kartáčků. Jsou různé značky, barvy, velikosti i tvaru. Mezizubní kartáček je vždy důležité vybrat pacientovi na míru. Každý máme jinak velké mezizubní prostory a v každých jednotlivých ústech je i několik velikostí mezizubních prostor současně. Každá firma má velikosti kartáčků jinak barevně odlišeny, navzájem se ale neshodují (např. modrý kartáček u jedné firmy je ten nejmenší, u jiné naopak ten největší atd.). Pokud vyberete malý mezizubní kartáček, který nevyplní Váš mezizubní prostor, logicky toto místo nevyčistíte dostatečně. V opačném případě - při výběru velkého mezizubního kartáčku - se může stát, že jeho zavádění bude bolestivé nebo i nemožné. V tomto případě by mohlo dojít i k bolestivému poranění dásní. S výběrem správné velikosti mezizubního kartáčku a čištění s ním Vám poradí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

 

Zubní nit

Zubní nit

Zubní nit je velice častým a oblíbeným pomocníkem při čištění mezizubních prostor. Hodí se nejen k odstraňování zbytků jídla, ale také plaku z mezizubních prostor. ALE! K dokonalému vyčištění mezizubního prostoru si s nimi vystačíte POUZE v předním úseku chrupu (řezáky, špičáky), kde jsou strany zubů rovné. U stoliček jsou mezizubní prostory jinak tvarované a zubní nit k dokonalému vyčištění a odstranění zubního plaku, bohužel, už sama nestačí. Ani s nasazeným fixním rovnátkem (zámečky) není čištění zubní nití nemožné. Důležitý je nejen výběr správného typu zubní nitě (existují voskované, nevoskované, s držáčkem pro snadnější čištění, plstěné, tenká páska, expandující atd.), ale také nácvik správné techniky čištění s ní tak, aby nedocházelo k poškození dásní v mezizubním prostoru. S výběrem vhodné zubní nitě a technikou čištění Vám pomůže zubní lékař nebo dentální hygienistka.

 

Škrabka na jazyk

Škrabka na jazyk

Bakterie se nedrží pouze na zubech. Mnoho se jich nachází také na jazyku, proto by očištění jazyka mělo být tečkou alespoň při večerním čištění zubů. K tomuto účelu slouží speciální pomůcka - škrabka na jazyk. Vystačit si ale můžete kartáčkem, kdy na závěr čištění jeho vlákny přejdete i jazyk.