Zubní kartáček

kartackyKvalitní zubní kartáček je základem ústní hygieny. Správně vybraná pomůcka Vám čištění nejen usnadní, ale také zefektivní. Proto ji nelze vybírat bezmyšlenkovitě a pouze namátkou. Mějte na paměti, že při výběru kartáčku nehraje roli ani cena, ani značka. Správný zubní kartáček by měl prostě a jednoduše splňovat pár základních pravidel: rovná pevná rukojeť, krátká hlava (pro dospělého člověka asi 2 cm), vlákna měkká a rovně zastřižená. Tato pravidla často nejlépe splňují dětské zubní kartáčky, není tedy ostuda je používat v podstatě celý život. Nebojte se vyzkoušet více zubních kartáčků a navrátit se k tomu, který Vám nejvíce vyhovoval. Správný zubní kartáček a nejvhodnější techniku čištění s ním Vám pomůže vybrat zubní lékař nebo dentální hygienistka. 

 

elektricky-kartacek

Elektrický zubní kartáček

Přestože byl elektrický zubní kartáček na počátku vymyšlen jako pomůcka pro pacienty pohybově postižené nebo manuálně nezručné, stal se součástí každodenní hygieny v mnoha domácnostech. Jejich účinnost je odvislá od způsobu, jakým pracují. Správné a efektivní provádění ústní hygieny s ním Vám ukáže zubní lékař nebo dentální hygienistka.

 

 

 

jednosvazkovy-solo-kartacek

Jednosvazkový (solo) kartáček

Jméno této pomůcky je odvozeno od jejího vzhledu - má pouze jeden svazek vláken. Čistíte každý zub zvlášť a zaměřujete se vždy pouze na určité místo (např. poslední stoličky, oblast zubů okolo dásně, okolo ortodontických zámečku atd.). Tak provádíte individuální a zákonitě také nejúčinnější techniku čištění zubů vůbec. Techniky čištění jednosvazkovým kartáčkem na problematických místech právě ve vašich ústech s Vámi nacvičí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

 

mezizubni-kartacky

Mezizubní kartáčky

I když se Vám možná zdá, že nemáte mezi zuby žádné místo, věřte - i zde se nachází spousta zubního plaku, který je třeba pravidelně odstraňovat. Na trhu existuje spousta druhů mezizubních kartáčků. Jsou různé značky, barvy, velikosti i tvaru. Mezizubní kartáček je vždy důležité vybrat pacientovi na míru. Každý máme jinak velké mezizubní prostory a v každých jednotlivých ústech je i několik velikostí mezizubních prostor současně. Každá firma má velikosti kartáčků jinak barevně odlišeny, navzájem se ale neshodují (např. modrý kartáček u jedné firmy je ten nejmenší, u jiné naopak ten největší atd.). Pokud vyberete malý mezizubní kartáček, který nevyplní Váš mezizubní prostor, logicky toto místo nevyčistíte dostatečně. V opačném případě - při výběru velkého mezizubního kartáčku - se může stát, že jeho zavádění bude bolestivé nebo i nemožné. V tomto případě by mohlo dojít i k bolestivému poranění dásní. S výběrem správné velikosti mezizubního kartáčku a čištění s ním Vám poradí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

 

zubni-nite

Zubní nit

Zubní nit je velice častým a oblíbeným pomocníkem při čištění mezizubních prostor. Hodí se nejen k odstraňování zbytků jídla, ale také plaku z mezizubních prostor. ALE! K dokonalému vyčištění mezizubního prostoru si s nimi vystačíte POUZE v předním úseku chrupu (řezáky, špičáky), kde jsou strany zubů rovné. U stoliček jsou mezizubní prostory jinak tvarované a zubní nit k dokonalému vyčištění a odstranění zubního plaku, bohužel, už sama nestačí. Ani s nasazeným fixním rovnátkem (zámečky) není čištění zubní nití nemožné. Důležitý je nejen výběr správného typu zubní nitě (existují voskované, nevoskované, s držáčkem pro snadnější čištění, plstěné, tenká páska, expandující atd.), ale také nácvik správné techniky čištění s ní tak, aby nedocházelo k poškození dásní v mezizubním prostoru. S výběrem vhodné zubní nitě a technikou čištění Vám pomůže zubní lékař nebo dentální hygienistka.

 

skrabka-na-jazyk

Škrabka na jazyk

Bakterie se nedrží pouze na zubech. Mnoho se jich nachází také na jazyku, proto by očištění jazyka mělo být tečkou alespoň při večerním čištění zubů. K tomuto účelu slouží speciální pomůcka - škrabka na jazyk. Vystačit si ale můžete kartáčkem, kdy na závěr čištění jeho vlákny přejdete i jazyk.

 

 

Veškeré pomůcky si u nás můžete zakoupit a již brzy i objednat z e-shopu